04. decembrī I. Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību Asociācijas Nama Lielajā zālē no plkst. 14.00. līdz plkst. 18.00 notika LBKB “Svitanak” pasākums “Sluckas sacelšanās 102. gadadienas svinības ”.  Pasākuma  atklāšanā visi kopā izpildījam LR himnu “Dievs, svēti Latviju” un Baltkrievijas neoficiālo himnu “Magutni Boža” (Varenais Dievs).
Vakaru atklāja“Svitanak”-a priekšsēdētāja Tatsiana Kazaka, atzimējot, ka baltkrievi un latvieši 20.gs. sakumā bija līdzīgā, pat praktiski vienādā vēsturiska situacijā pēc Krievijas impērijas sabrukuma. Tomēr 1918. g. novembrī proklamētā Latvijas Republika pastāvēja līdz 1940. gadam, bet Baltkrievu Tautas Republika, kura tika proklamēta 1918. gada martā – tikai līdz 1919. gadam.
Savā lekcijā “Sluckas sacelšanās. Vēsturiska nozīme baltkrievu valsts veidošanā.” Vasils Mališčics iepazīstināja mūms ar dažiem vēstures faktiem. Pateicoties Tatsianai Kazak un Annai Ivane pasākuma ietvaros tika organizēta viktorīna par Sluckas sacelšanos un viktorīnas uzvarētaju apbalvošāna.
Slavena baltkrievu dzejniece Vika Trenas, kura pašlaik dzīvo Latvijā pēc 2020. gada protestiem Baltkrievijā, ir pārtulkojusi baltkrievu valodā slavenu latviešu dziesmu “Saule, Pērkons, Daugava”. Latviešu viriešu koris “FRACHORI” izpildīja šo dziesmu 27.11.2022 I.Kozakēvičas LNKBA festivālā ”Vienoti Dažādībā – 2022” Gala koncertā. Savukārt, kora “FRACHORI” 2 videoklipi tika demostrēti pasākumā ietvaros, jo korim nebija iespējas piedalīties vakarā sakarā ar braucienu uz XI. Krakovas Adventes un Ziemassvētku dziesmu festivālā, kurš notika 02-04 decembrī, koris “FRACHORI” saņema Galveno balvu – Zeltu enģeli. Vika Trenas pastastīja, kā tika baltkrievu varianta dziesmas “Saule, Perkons, Daugava” ieraksts Jelgavas studijā, kur 4 kori kopā izpildīja šo dziesmu, ieskaitot bērnu kori. Vika Trenas izpildīja pasākumā arī autores patriotisko dzeju. Daži no  dzejoliem bija sacērēti jau Latvijā.
Pateicoties Vjačeslavam Telešam, kurš izveidojis veltīto Sluckas sacelšanās 102. gadadienai skaistu baltsarkano plakātu, un tika veikts citā veida zāles noformējums, svinības laikā Lielajā zalē bija svinīga un patriotiska atmosfēra.
Pasākuma laikā tika demostrēti dazādi videomateriāli, piemēram Z.Bartosika dziesmas (V. Sceburakas vārdi) videoklips “Rekviem Sluckas cīnītājiem”. LBKB “Svitanak” biedre Olga Gordejeva ne tikai sagatavoja videomateriālus pasākumam, bet arī izpildīja savu veltīto 2020. gada baltkrievu protestiem dzeju.
Vakarā piedalījas arī godājams viesis – Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā direktors Stefans Erikssons – ļoti pazistāma un cienījama persona baltkrievu diasporās visā pasaulē. Erikssona kungs 7 gadu laikā bija pildījis pienakumus Zviedrijas Vēstnieka Balkrievijas Republikā, pilnībā apguvis baltkrievu valodu un par savu aktīvu atbalstu baltkrievu NVO bija izraidīts no Baltkrievijas.
Latvijas poļu savienības pārstāve, latviešu dzeiniece Dagnija Dreika izpildīja savu dzeju un savā uzrunā atzīmēja, ka latviešu un baltkrievu tautām 20.gs. sakumā bija līdzīgs liktenis un izteica cerības vārdi, kā baltkrieviem 21. gadsimtā būs iespēja galu galā izveidot savu neatkarīgu un brīvu valsti.
Vakara viese, ukraiņu režīsore un dziedātāja Tetjana Ščerbonos, kura  pašlaik kara dēļ dzīvo Latvijā, izpildīja dziesmas savā pavadījumā un baltkrievu dzejnieka Julija Taubina, kurš tika nogalināts NKVD 1937. gadā Minskā 27 gadu vecumā, dzejoli “Man joprojām nav tiesību mirt…” tulkojumā uz ukraņu valodu.
Nataļja Kamiļevska kopā ar Rīgas Ukraiņu tautas teatra aktrisi Antru Celitāne izpildīja literāli mūzikalo kompoziciju, kurā bija veltīta Sluckas sacelšanās 102. gadadienai un baltkrievu un ukraiņu tautu cīņai par savu brīvību.
Kompozicijā skanēja T. Ševčenko dzeja Knuta Skujenieka tulkojumā uz latviešu valodu un ukraiņu dziesmas.
Vakara noslēgumā notika Baltkrievu Tautas Republikas un Sluckas
sacelšanās himnas “Мы выйдзем шчыльнымі радамі” (Mēs iesim blīvās rindās) kopīga dziedāšana, N. Kamiļevskas pavadījumā (klavieres). Dalībnieki ar klusuma brīdi pieminēja bojā gājušus Baltkrievijā un Ukrainā. LBKB “Svitanak” organizēts pasākums “Sluckas sacelšanās 102. gadadienas
svinības” ir vertīgs kā vēsturiskas informācijas avots, popularizē patieso, nevis padomju laikā falsificēto, Baltkrievijas vēsturi, iepazistinā baltkrievus un arī citu tautību pārstājus, kuri piedalījas pasākumā, ar līdzīgo latviešu un baltkrievu tautu
likteni 20.gs. sakumā un veicina dialogu un sapratni starp dažādām nacionālitātēm. Vakarā kopā piedalījās vairāk, nekā 45 cilvēku, ne tikai baltkrievi, bet arī citas tautības pārstāvji.
Pasākums “Sluckas sacelšanās 102. gadadienas svinības” veicina integrāciju Latvijas vidē caur starpkultūru dialogu, patriotismu Latvijas sabiedrībā, ka arī apzināšanos, baltkrievu etniskās pašapziņas paaugstināšanos.
Latvijas baltkrievu kultūras biedrība “Svitanak” izsaka pateicību LR
Kultūras Ministrijai un Itas Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību Asociācijai par pasākuma “Sluckas sacelšanās 102. gadadienas svinības” finansiālu atbalstu.
Latvijas baltkrievu kultūras biedrības “Svitanak” priekšsēdētāja Tatsiana Kazak
07.12.2022