Dārgie draugi!

Tieši pirms trīsdesmit gadiem, tūkstoš deviņsimt deviņdesmitā gada ceturtajā maijā, Augstākā Padome pieņēma deklarāciju par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu. Tas kļuva par pagrieziena punktu ceļā uz Latvijas suverenitātes atgūšanu. Šīsdienas jubileja ir liecība par Latvijas tautas apņēmību un uzticību vislielākajām vērtībām valstu un tautu pastāvēšanai – demokrātijai un neatkarībai. Cīnoties par tautu un valstu dzīvībai vislielākajām vērtībām, izšķirošajos vēstures brīžos poļi un latvieši nevienu reizi vien ir snieguši savstarpējo atbalstu. Tā bija pirms 100 gadiem, kad Latvijas un Polijas karaspēks kopīgajā, ar uzvaru vainagotajā ofensīvā pret Sarkano armiju atbrīvoja Latgali. Trešās Atmodas laikā vietējie poļi arī atbalstīja latviešu centienus atgūt neatkarību. Poļu kopienas izcilā pārstāve Ita Kozakeviča, būdama Latvijas Tautas frontes vadībā, aktīvi darbojās Latvijas neatkarības labā. Ita bija arī viena no Neatkarības deklarācijas parakstītājiem. Mūsu valstis ir nogājušas garu ceļu, lai atgūtu brīvību un neatkarību. Drīz svinēsim arī 40. gadadienu kopš dibināta slavenā Polijas arodbiedrība „Solidarność”, kurai bija ļoti svarīga loma cīņā ar komunismu.

Šodien esam sabiedrotie Eiropas Savienībā un NATO, un attiecības starp mūsu valstīm balstās uz solidaritāti un savstarpēju atbalstu. Kopīgiem spēkiem mēs būvējam demokrātisko un plaukstošo Eiropu, bet arī sargājam tās drošību.

Vēstures gaitā kopā mēs spējām pārvarēt jebkādas likstas un grūtības – un tā tas ir arī pašlaik, kad Latvija un Polija solidarizējas cīņā pret COVID-19 un sadarbojas, lai mazinātu pandēmijas sekas.

Šajā svētku dienā gan savā, gan Polijas valdības un tautas vārdā, sūtu Latvijas iedzīvotājiem vissirsnīgākos sveicienus un novēlu Latvijas valstij daudz uzplaukuma gadu!

Dievs svētī Latviju!

Polijas vēstniece Latvijā Monika Mihališina