Paralēlās pasaules: Anitras Bērziņas un Karine Paronjanc izstāde.
Jūrmalas pilsētas muzejs, Majori, Tirgoņu ielā 29
Atvērta no 2012. gada 7. jūnija līdz 30. jūnijam.

No 7. jūnija Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma Anitras Bērziņas un Karine Paronjanc gleznu izstāde „Paralēlās pasaules”. Mākslinieces piedāvā skatītāju vērtējumam savu pēdējo divu gadu radošo veikumu. Strādājot cieši līdzās ikdienas fiziskajā telpā, katra no gleznotājām veido savu suverēno tēlu un izteiksmes pasauli gleznās, kuras ir paralēlas, nekonfliktējošas un ļoti atšķirīgas.

Anitra Bērziņa savos darbos fokusē uzmanību uz gaismas un ēnas spēli un ilūziju, uzdodot jautājumu – vai redzam tikai to, ko zinām, un kas paliek ēnā? Māksliniece savos audeklos risina vizuālu mīklu – uz ko tad mēs īstenībā skatāmies ? Vai, dažkārt, mūsu zināšanu bagāža palīdz vai traucē redzēt un ieraudzīt? Vai mēs redzam tikai to, ko vēlamies un saprotam? Atbildes uz jautājumiem ir atvērtas un paliek skatītāju ziņā.

Karinē Paronjanc gleznas caurstrāvo vasarīgas noskaņas – dabas atdzimšanas tēma, augu un ziedu motīvi, pavasara un vasaras jutekliskums, seksuālas enerģijas uzplaukums. Kā nemainīgi centrālā tēma Karinē Paronjanc darbos ir vīrišķā un sievišķā pretestība un mijiedarbība. ”Man patīk strādāt ar košām, dzidrām krāsām, izmantojot visu paletes bagātību, uzlūkojot zeltu kā universālu mīlestības simbolu, rozā kā maiguma un balto kā paradīzes tīrības un patiesības simbolu”, stāsta māksliniece. Ieceres realizācijai izmantota jaukta autortehnika – eļļa, akrils, pasteļa krītiņi, ogle, zelts. Bet par darba plakni Karinē izvēlējās apdrukātus palagus. Karinē saka, ka ”gleznot uz palaga, manuprāt, ir īpaši intīmi un mājīgi, tas rada īpašas attiecības ar savu mākslas darbu. Palags tas ir gan cilvēka eksistences simbols, gan intīms ikdienas elements vienlaikus.” Galvenais izteiksmes līdzeklis ir ornaments. Māksliniece rada savu ornamentālo sistēmu uz jau esoša palaga ornamenta, radot zināmo saspēli un dažreiz pat asprātīgu intrigu! Ornaments darbojas kā universāls informācijas nesējs – vispārinājums, simbols, maģija, vēsture un tilts no pagātnes uz tagadni. Tas ir kā mandala, dodot iespēju skatītājam abstrahēties no realitātes.

“Паралельные миры”
Выставка Анитры Берзини и Каринэ Паронянц
Музей города Юрмала, Майори, улица Тиргоню 29
Открыта с 7 июня по 30 июня 2012 года

С 7 июня этого года в Юрмальском городском музее можно будет посмотреть выставку “Паралельные миры” художниц Анитры Берзини и Каринэ Паронянц. Художницы на оценку зрителям предлагают свои работы последних двух лет. Работая рядом каждый день, каждая из художниц создают свой суверенный образ и мир в картинах, которые паралельные, неконфликтующие и очень разные.

Анитра Берзиня в своих работах фокусирует внимание на иллюзию и игру света и тени, задавая вопрос – мы видим только то, что знаем, а что остаётся в тени? Художница на своих полотнах решает визуальную загадку – на что мы смотрим на самом-то деле? Мешает или не мешает ли нам наш багаж знаний видеть и увидеть. Или мы видим только то, что хотим и понимаем? Ответы на вопросы остаются открытыми для зрителей.
В работах Каринэ Паронянц можно увидеть пробуждение природы, мотивы растений и цветов, чувственность весны и красочность лета, процветание сексуальной энергии. Неизменная центральная тема работ Карине – это сопротивление и взаимодействие мужского и женского. “Мне нравится работать с яркими цветами, используя всё богатсво палитры. Я смотрю на золото как универсальный символ любви, розовый как цвет нежности, а белый – символ райской чистоты,” рассказывает художница.

Для реализации своих идей Каринэ использует свою автрорскую технику – масла, акрил, пастельные мелки, уголь, золото. Как основу своих работ она использует простыню с орнаментами и говорит, что “рисовать на простыне, по-моему, особенно интимно и уютно, это создаёт особенные отношения между художником и его работой. Простынь – это и символ существования человека и ежедневный интимный элемент одновременно.” Главное средство выражения – это орнамент. Художница создаёт свою уникальную систему уже на орнаменте простыни, что делает работу интригующей и даже остоумной. Орнамент работает как универсальный носитель информации – обобщение, символ, магия, история и мост из прошлого в настоящее. Это как мандала, которая, даёт возможность зрителю абстрагироваться от реальности.