04.02.2010 Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, kuru vada deputāte Ingrīda Circene (“Jaunais laiks”) uzaicināja uz sēdi I.Kozakēvičas Asociācijas pārstāvjus: Valdes priekšsēdētāju Rafi Haradžanjanu, kā arī Vjačeslavu Telešu, Georgu Tofanu un Vladu Šulmani. Tika vispusīgi apspriesta šī gada smagā finansiāla situācija, kurā LNKBA atrodas LR Kultūras ministrijas darbinieku nepardomatās un ne īpaši profesionālās rīcības dēļ. Sēdē klāt bija arī Elita Šņepste – KM Parlamentārā sekretāre un Uldis Lielpēters – KM Valsts sekretāres vietnieks.

Stāsta profesors Rafi Haradžanjans:

– Mēs, būdami sēdē, redzējām no deputātiem pilnu atbalstu savām problēmām sakarā ar mājas, Slokas 37, uzturēšanas jautājumiem. Dažas dienas pirms tam saņēmām valsts sekretāres vietnieka U.Lielpētera vēstuli – atbildi uz saviem jautājumiem, kuri, starpcitu, bija adresēti tieši Kultūras ministram I.Daldera k-gam. Ko mēs tur redzējam? Tipisku atrakstīšanu! Ne mazāko vēlmi saprast problēmas būtību, palīdzēt, piedalīties grūtību samazināšanā. Ir jāveido aktīvs dialogs ar nodokļu maksātājiem, kuru tiesības ir skaidri izteiktas jau 1991.gada pieņemtajā Likumā par “nacionālo-kultūras autonomiju”.

No KM atsevišķu darbinieku puses redzejām pilnīgu nesapratni attiecībā uz I.Kozakēvičas Asociācijas vietu valstī, tās darbības un darba nozīmi un mērogu. Bija redzams ka funkcionāri pavisam nevēlas iedziļināties LNKBA būtībā. Absolūti formāla pieeja, vēlme visu risināt pēc mehāniskiem principiem. Nevarējam neatcerēties par tā saucamo “Prokrūsta gultu”.

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija nolēma piedāvāt KM steidzīgi obligātā kārtā atrisināt LNKBA problēmu. Īpaši tāpēc, ka “Rīgas siltums” draud jau tuvākajā laikā sakrājušos parādu dēļ tagad – ziemā! – atslēgt apkuri Slokas ielas 37 namam.

Komisija piekrīta arī LNKBA vadības domei, ka valstij ir vērts deleģēt I.Kozakēvičas Asociāciju attiecīgās funkcijās mazākumtautību kultūras attīstībā. Lēmumu Komisija pieņēma vienbalsīgi. Vēstules tajā pašā dienā tika aizsūtītas arī premjer-ministram V.Dombrovska k-gam, ka arī ministram I.Dālderim.

Vēlamies ar patiecību atzīmēt deputātu I. Circenes, I.Druvietes, J.Kursītes, A.Brigmaņa, V.Lača un B.Cilevičas ieinteresētās runas, valstisko atteiksmi.

Gaidam no valdības ātru un konkrētu šo lietu risinājumu. Ar prieku tiksimies ar Komisijas locekļiem atkārtoti – šoreiz mūsu skaistajā un draudzīgajā majā.