- gada 26. oktobrī Itas Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijas nama Lielajā zālē no plkst. 14.00. līdz plkst. 18.00 notika LBKB “Svitanak” organizēts memorialais vakars, veltīts 1937. gada 29. oktobrī nošauto baltkrievu dzejniekiem.
Atklāšanas laikā tradicionāli visi klātesošie zālē izpildīja Latvias Valsts himnu “Dievs, svēti Latviju” un Baltkrievu neoficiālo himnu “Magutni Boža” (Varenais Dievs).
Vakaru atklāja Latvijas baltkrievu kūlturas biedrības priekšsēdētāja Tatsiana Kazak, atzimējot, ka Itas Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijas namā regulāri notiek LBKB “Svitanak” pasākumi un šoreiz – memorialais vakars, veltīts 1937. gada 29. oktobrī nošauto baltkrievu dzejniekiem “Nošauto dzejnieku balsis”. 1937. gada naktī no 29. uz 30. oktobri Minskā tika nošauti 132 baltkrievu nacionālās elites pārstāvji. Valstsvīri, uzņēmumu vadītāji, zinātnieki, žurnālisti, kā arī 22 rakstnieki: dzejnieki, romānu autori, tulkotāji, kritiķi.
Vecākais no nogalinātajiem, romānists un publicists Janka Ņomanski, bija 47 gadus vecs, bet jaunāko vidū – dzejnieks un tulkotājs Jūlijs Taubin (26 gadi), literatūras kritiķis Pjotrs Hatuļou (25 gadi), skolotājs Ivan Žilucki ( 25 gadus vecs). Sākot ar 2017. gada oktobri, katru gadu šajā dienā baltkrievi visā pasaulē atzīmē “Nošauto dzejnieku nakti”.
- gada 29. oktobra nāvessoda izpilde kļuva par traģiskāko punktu plaša mēroga represiju vilnim pret Baltkrievijas nacionālo inteliģenci. Šis vilnis ilga no 1929. līdz 1938. gadam, kura mērķis bija iznīcināt nacionāli orientētus veidotājus, skolotājus, ierēdņus, zinātniekus un skāra vairāk nekā 500 izcilu baltkrievu kultūras personību. Vairāki simti cilvēku tika nosūtīti ārpus Baltkrievijas, vairāki simti tika nošauti, vairāki desmiti tika nosūtīti uz nometnēm un gāja bojā Gulagā.
- gada augustā NKVD cietuma pagalmā tika sadedzināti tūkstošiem manuskriptu lappušu. Dzejoļi un proza, vēstules, dienasgrāmatas, atmiņas, fotogrāfijas. Desmitiem tūkstošu represēto autoru grāmatu tika izņemtas no bibliotēku krājumiem, iznīcinātas vai nosūtītas uz īpašām krātuvēm. No uzziņu grāmatām, enciklopēdijām un mācību grāmatām tika dzēsti nogalināto un izsūtīto vārdi. Viņu pieminēšanai tika noteikts aizliegums.
Katru gadu Baltkrievijā un ārvalstīs 29. un 30. oktobrī tiek rīkoti represēto baltkrievu piemiņas vakari: dzejnieku, mākslinieku, izdevēju, zinātnieku, skolotāju, strādnieku, zemnieku, pilsētnieku un ciema iedzīvotāju. Šo notikumu balsis ir Baltkrievijas represiju upuru balsis. Bet ne tikai. Pats šādu pasākumu rīkošanas fakts liecina par mūsu cieņu pret saviem priekšgājējiem, kurus varas iestādes nevainīgi iznīcināja. Tā ir arī ticības zīme, ka neuzvarētas tautas varenība var izaugt uz izpostītu likteņu pelniem – caur asarām, ciešanām un pārbaudījumiem.
Pateicoties Annai Ivanei pasākuma dalībniekiem interesanti bija uzzināt daudz informaciju par notikumiem 1937. gadā no viņas lekcijas “Nošauto dzejnieku nakts”. Anna Ivane arī daudz stastīja par dzejnieku Sergeju Murzo, kuram bija 1937. gadā tikai 25 gadi.
Memoriāla vakara viese ukraiņu dziedātāja Tatjana Ščerbonos izpildīja Julija Taubina dzejoli ukraiņu valodā un ukraiņu un baltkrievu dziesmas. .
Latvijas poļu savienības biedres, latviešu dzeinieces Dagnijas Dreikas uzruna izraisīja lielu klātesošo interesi. Viņas izpildījumā skanēja ne tikai Julija Taubina dzeja poļu valodā, bet arī autores poļu dzejas tulkojumi uz latviešu valodu.
Nataļija Kamiļevska izpildīja savu literāli mūzikālo kompoziciju, kura bija veltīta dzejniekam M. Čarotam. Viņa atklāja ļoti interesantus faktus no dzejnieka biografijas un viņa mantojuma. Piemēram, loti pazistamas baltkrievu dziesmas “Kupalinka”, kura pašlaik skaitas par tautasdiesmu, istenībā vardu autors ir Mihasj Čarot.
Pateicoties Olgai Gordejevai zalē bija noformēta ar dzeinieku portretiem. Olga ļoti interesanti stastīja par dzejnieku I. Hariku un izpildīja viņa dzejoļus.
Andrei Tatur ļoti emocionāli stastīja par slavenāko no nošautiem dzejniekiem A. Dudaru un izpildīja viņa patriotisku dzeju.
Pasākuma laikā skanēja 12 nošauto baltkrievu dzejnieku dzeja LBKB “Svitanak” biedru un vakara viesu izpildījumā.
Vakarā piedalījas Latvijas baltkrievu kultūras biedrības „Svitanak” biedri, citas baltkrievu apvienību biedri, Itas Kozakevičas Latvijas nacionālo kultūras biedrību asociācijas mazākumtautību kultūras biedrības pārstāvji.
Pasākums vertīgs kā vēsturiskas informācijas avots, popularizē baltkrievu literatūru un patieso, nevis padomju laikā falsificēto, Baltkrievijas vēsturi, veicina baltkrievu integraciju Latvijas sabiedrībā, ceļot etnisko pašapziņu un saglabajot kulturas identītāti.
LBKB “Svitanak” organizēts vakars ir vertīgs ne tikai kā piemiņas vakars, bet kā vēsturiskas informācijas avots, un veicina dialogu un sapratni starp dažādām nacionālitātēm.
Pasākums arī veicina integrāciju Latvijas vidē caur starpkultūru dialogu, patriotismu Latvijas sabiedrībā, ka arī apzināšanos, baltkrievu etniskās pašapziņas paaugstināšanos.
Latvijas baltkrievu kultūras biedrība “Svitanak” izsaka pateicību LR Kultūras Ministrijai un Itas Kozakevičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijai par pasākuma finansiālu atbalstu.
Latvijas baltkrievu kultūras biedrības “Svitanak” priekšsēdētāja Tatsiana Kazak
28.10.2024.