Rīgas domē atklāta izstāde „Rēriha Paktam – 75”. Ekspozīciju sagatavojusi Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa sakarā ar pasaulē pirmās vienošanās kultūras aizsardzības jomā gadadienu. Šis dokuments, kuru parakstījis divdesmit vienas valsts pārstāvis, ir pazīstams ar tā radītāja – izcilā mākslinieka un sabiedriskā darbinieka Nikolaja Rēriha vārdu.

Uz piecdesmit četrām planšetēm atspoguļota šā Pakta tapšanas vēsture, kurš starptautiskajās tiesībās ir iedibinājis veselu nozari. Rēriha Pakta ideju izplatīšanā pirmskara Eiropā Latvijai bija būtiska loma, jo Latvijas Rēriha biedrība visā Baltijas reģionā spēja panākt gan varas pārstāvju, gan ievērojamāko kultūras darbinieku atbalstu. Tāpēc Rēriha Pakta simbols – Miera Karogs, zem kura mākslinieks gribēja sapulcēt visus Skaistuma un Zināšanu aizstāvjus, – tagad šeit ir labi pazīstams. Miera Karogs Rīgā ne reizi vien ir pacelts virs ievērojamākajām kultūras iestādēm, un arī visā Lietuvā pirms dažiem gadiem to sāka svinīgi pacelt, atzīmējot Kultūras dienu 15. aprīlī – šās vēsturiskās vienošanās parakstīšanas dienā.

No Viļņas caur Baltijas Asambleju uz Rīgu ir atnācis aicinājums Kultūras dienu atzīt par starptautiskiem svētkiem. Šo aicinājumu ir uzklausījuši un atbalstījuši daudzi Latvijā pazīstami mākslas darbinieki, kas tāpat kā viņu priekšgājēji pirmskara Latvijā saprot kultūras nozīmi mūsu civilizācijas liktenī. Tāpēc izstādes ekspozīcija, kura stāsta par vēsturi, arī mūsdienās ir ļoti aktuāla.

Dokumenti, fotogrāfijas, vēstules, laikabiedru liecības, kuras rūpīgi apkopoja un noformēja Dainis Ozols un Svetlana Poļakova, atspoguļo dažādus Rēriha Pakta sagatavošanas un kultūras aizsardzības ideju izplatīšanas posmus pasaulē. Šos materiālus lieliski papildina Nikolaja Rēriha gleznu reprodukcijas – visa viņa daiļrade bija veltīta Skaistuma kā cilvēces evolūcijas pamata nostiprināšanai. Rērihs savās gleznās Pakta simbolu – Miera Karoga zīmi – izmanto ne reizi vien, uzsverot tā nozīmi dažādu tautu kultūrās no senākajiem laikiem līdz pat mūsdienām.

Izstāde „Rēriha Paktam – 75” Rīgas domē ir jau otrā ekspozīcija par šā cilvēka darbību, kurš pasaules vēsturē ierakstījis spilgtu lappusi. Rīgas varasiestādes viņa ieguldījumu ir atzīmējušas, vienu no Latvijas galvaspilsētas ielām vēstniecību rajonā nosaucot Nikolaja Rēriha vārdā. Šeit katru pavasari pulcējas mākslinieka talanta cienītāji. Viņa piemiņa dzīvo un arvien jaunas paaudzes iedvesmo cildeniem darbiem Kultūras vārdā.
Izstāde apskatāma līdz šā gada 31. martam.

Starptautiskā Rērihu centra Latvijas nodaļa