Pasaules slavenā, izcilā latviešu pianiste Nora Novika (29.07.1941-15.07.2009), izcilo profesoru V.Zosta un P.A.Serebrjakova audzēkne. Latvijas nopelniem bagātā māksliniece (1982), I.Kozakēvičas Asociācijas sudraba Goda zīmes laureāte (2007) un arī apbalvota ar Leningrada (1990), Urala (1989) un Latvijas Komponistu savienības (1982) balvām.

Noras Novikas plašā un aktīvā koncertprakse iedvesmoja dažādu paaudžu latviešu komponistus (J.Ķepīti, A.Žilinski, P.Dambi, R.Kalsonu, P.Vasku, I. Zemzari, P.Plakidi, A.Dzenīti un citus), viņa bijusi šo komponistu darbu lieliska pirmatskaņotāja un propagandētāja. Norai ir veltījuši savus darbus arī Lietuvas, Igaunijas, Armēnijas, Krievijas, Vācijas, Lielbritānijas komponisti. Viņas atskaņotājmāksla ir fiksētā uz daudziem CD, kuri izdoti dažādās valstīs. N.Novika ilgus gadus pasniedza klavierspēli JVLMA, ar entuziasmu dalījās pieredzē ar jauniem pianistiem, daudzi no kuriem ir tagad starptautisko konkursu uzvarētāji.

Viņas audzēkņi (starp viņiem R. Perežilo, S. Audre, N. Prihodčenko, A. Gorškovs, E. Vilcāne un citi) tagad koncertē un strādā Latvijā, Krievijā, Vācijā, Somijā, Kanādā.

Nora Novika daudzkārt bijusi Starptautisko konkursu žūrijas komisiju locekle: tai skaitā arī Tokijā, Sankt-Pēterburgā, Kijevā. No pirmās Kamermūzikas konkursa organizēšanas dienas (2004), kas patreiz ik gadu notiek Jaunmārupē (un konkurss ieguvis jau Starptautisko nozīmi) Nora Novika, kā augstas klases eksperte, piedalījās arī žūrijā. Izcilā pianiste sadarbojās ar ievērojamajiem diriģentiem – A.Jansonu, L.Vīgneru, S.Sondecki, J.Domarkasu, K.Kondrašinu, V.Sinaiski, T.Zanderlingu un citiem.

2009. gadā jau notika un vēl ir ieplānoti Piemiņas koncerti, tai skaitā San-Francisko (ASV), kur pēdējos gados Nora klavieru duetā ar Rafi Haradžanjanu divas reizes ar milzīgiem panākumiem uzstājās Starptautiskajos klavieru duetu festivālos, un arī Sankt-Pēterburgā, kur mākslinieci sen pazīst un ciena.

Sk. arī: Rafi par Noru

  • – Чем дальше, тем рельефнее ощущаю не только особый музыкальный талант, сценичность,выдержку, знания и отменное пианистическое мастерство Норы, но и ее редкостную доброту и доброжелательность, творческое трудолюбие, верность призванию и удивительный энтузиазм. Раффи Хараджанян (Рига, 2017, 07.15).

 

Saites: Nora Novika uz wikipedia
Концерт памяти Норы Новик